Дитина боїться темряви: як допомогти і не нашкодити

Картинки по запросу "дитячі страхи"

СИТУАЦІЯ

Дитина боїться спати в темряві і наполягає, щоб батьки не ви­микали світло в кімнаті й не зачиняли двері.

ВАРІАНТ РОЗВ’ЯЗАННЯ

До причин, які зумовлюють у дитини страх темряви, належать: невпевненість у батьківській любові, тривожність, відчут­тя того, що навколишній світ ворожий і небезпечний;

  • почуття протесту, ревнощі до молодших братів та/або сес­тер, несвідоме бажання знову стати найменшим у родині й відчувати батьківську любов сповна;
  • підвищена збудливість і нервозність через перенесене за­хворювання;
  • зміна обстановки, переміщення дитини в окрему кімнату або переїзд родини у нове помешкання;
  • розповіді або телепередачі зі страхітливими сюжетами, які дитина слухала або дивилася перед сном.

Що робити, аби допомогти дитині перебороти страх темряви? Насамперед, не вкладайте дитину в її ліжечко силоміць. При вкла­данні дотримуйтеся певного ритуалу:

  • умийте й переодягніть дитину в одяг для сну;
  • прочитайте або розкажіть казку, посидьте поруч, заспівай­те колискову. Утім, не варто робити усе-усе, оберіть прий­нятний для себе і дитини варіант або створіть свій;
  • поцілуйте чи обійміть дитину.

Увечері уникайте рухливих та емоційних ігор, адже вони збу­джують дитину, а відтак заважають їй заснути. Натомість пропо­нуйте дитині спокійні, неквапливі заняття, як-от малювання, лі­плення тощо.

Не докоряйте дитині: «Як тобі не соромно, ти вже зовсім вели­кий хлопчик, а такий боягуз!» Також не варто уперто переконувати дитину в тому, що її страх безпричинний, бо це лише посилить його.

Якщо дитина боїться темряви, залишайте двері у її кімнату про­чиненими, не вимикайте нічник. Крім цього, ви можете запропонувати дитині брати у ліжко іграшку-захисника, яка спатиме разом із нею. Та­кож перед сном можна перевірити з ліхтариком усі темні кути, аби ди­тина пересвідчилася, що небезпеки немає, а сам ліхтарик — залишити біля ліжка чи заховати під подушку.

Останній лайфхак — спрей від монстрів. Порекомендуйте бать­кам взяти пляшку з розпилювачем і налити туди простої води, а за бажанням — додати ароматизатор. Це може бути, приміром, декілька крапель парфумів або кулінарної есенції лимона чи ла­ванди, дрібка ванілі, кориці чи какао. Найважливішим елемен­том є етикетка, яку вони мають зробити власноруч (рис. 1 та 2). Коли суперспрей буде готовий, нехай вручать пляшку дитині та обов’язково прочитають інструкцію. Чи користуватися спреем від монстрів — дитина має вирішити самостійно.

У жодному разі не глузуйте з дитини і не сваріть її. Зберігайте спокій, коли дитина розповідає про свої страхи.

Пам’ятайте, якщо страх і тривогу вчасно не усунути, вони мо­жуть призвести до серйозних наслідків, зокрема зумовити важкий невротичний стан. Утім, прискорити появу неврозу в дитини можня саме запереченням причин для її страху.