Кір у дітей: ознаки та симптоми

Похожее изображениеКір – надзвичайно важке й заразне вірусне захворювання. Вірогідність підхопити інфекцію при контакті з інфікованим становить 100%. Особливо високі шанси у нещеплених дітей.

Кір у дітей небезпечний тим, що може стати причиною непоправних змін в організмі та навіть призвести до летального результату. За різними оцінками у 2013 році у світі було зафіксовано майже 146 тисяч випадків смерті від кору. Сьогодні це захворювання лишається однією з основних причин дитячої смертності, навіть за наявності сучасної та ефективної вакцини.

Кір у дітей: причини та симптоми

Будь-який лікар підтвердить, підхопити кір дуже просто. Хворобу недаремно називають найнебезпечнішою для дітей. Інфікована людина дуже заразна. Адже збудник захворювання – вірус кору – передається при прямому контакті, а також повітрям. Навіть більше, він здатний долати значні відстані й потрапляти у приміщення через вентиляційні шахти.

В організмі кір може не видавати свою присутність протягом 1-2 тижнів. Потім інкубаційний період завершується, і вірус починає швидко поширюватися всередині, вражаючи всі органи й тканини.

Як починається кір у дітей:

 • висока температура тіла (до 39°C), яка тримається 4-7 днів;
 • погіршення сну, примхливість – вірус впливає на нервову систему малюка;
 • нежить і біль у горлі – ознаки того, що вірус «господарює» у верхніх дихальних шляхах;
 • сухий кашель – коли збудник кору дістається до голосових зв’язок, з’являється характерний «гавкальний» кашель;
 • кон’юнктивіт – набряк повік через зниження імунітету призводить до зростання кількості хвороботворних бактерій;
 • загальна набряклість обличчя – наслідок проникнення вірусу в лімфатичні вузли;
 • втрата апетиту, біль у животі, пронос, нудота й блювота – можливі симптоми кору в дитини.

Через кілька днів після появи цих ознак кір у дитини показує своє справжнє «обличчя» – на внутрішній стороні щік з’являються білі плями. Потім – висип на обличчі та шиї. Ще через три дні висипання вражають інші ділянки тіла й тримаються від 5 днів до тижня – це найгостріший період хвороби.

Що робити, якщо дитина захворіла на кір

Перші симптоми кору – привід негайно звернутися до лікаря. Батьки мають розуміти, що від своєчасного лікування залежить не тільки здоров’я, а й життя дитини. Високий відсоток дитячої смертності пов’язаний з ускладненнями, спричиненими цим захворюванням. Кір у немовлят особливо небезпечний, адже маленький організм ще не здатний впоратися з важкими проявами хвороби через відсутність міцного імунітету.

Що робити, якщо дитина захворіла на кір?

 • Постільний режим. Дитині необхідно побільше спати і пити багато рідини. Також важливо правильно харчуватися під час хвороби.
 • Щоб збити температуру, досить давати жарознижувальні препарати. Дозування й тривалість курсу визначить лікар.
 • Впоратися з кон’юнктивітом допоможе регулярне промивання очей – не рідше 4 разів на добу. Для цього можна використовувати розчин фурациліну.
 • Від кашлю педіатри прописують сиропи-муколітики, які розріджують мокротиння та допомагають у відкашлюванні.
 • Щоб позбутися нежитю, потрібно промивати ніс соляним розчином (підійде будь-який спрей на основі морської води).
 • Висип обробляти не потрібно, через 5 днів він щезне самостійно.

Профілактика вірусу кору в дитини

Основним способом боротьби з кором була та залишається вакцинація, а також заходи зі зміцнення імунітету. Ці методи вже довели свою ефективність на практиці. Робити щеплення від кору рекомендується двічі протягом життя, оскільки після першої дози вакцини імунітет до захворювання може не виробитися.

За статистикою ризик захворіти на кір вищий у дітей, які не отримують повноцінного харчування і страждають від дефіциту вітаміну А в організмі. Тому збалансоване харчування в поєднанні з полівітамінними комплексами – ефективна терапія проти інфекції кору.

Чим небезпечний кір у дитини

Як вже згадувалося раніше, кір – захворювання, що небезпечне своїми ускладненнями. Найвищому ризику піддаються діти до 5 років.

Найсерйозніші ускладнення після кору:

 • втрата слуху: часткова або повна;
 • погіршення зору;
 • енцефаліт – небезпечний стан, що викликає набряк мозку;
 • пневмонія;
 • діарея та зневоднення організму.

Відсоток захворювання на кір досить високий, а наслідки несвоєчасного або неправильного лікування вкрай важкі та нерідко навіть непоправні. Тому дуже важливо при перших симптомах кору в дитини звернутися по допомогу до педіатра й дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.

Довідка

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, з початку 2018 року на кір захворіли 36 455 людей – 14 111 дорослих і 22 344 дитини. Всього з початку року від ускладнень кору в Україні померло п’ятнадцять людей: 11 дітей і четверо дорослих. В Україні найбільше хворіють на кір діти віком 5-9 років (майже 32% серед усіх дітей). Це ті діти, які не отримали другу дозу КПК вчасно, через що у них не виробився імунітет до хвороби. В рамках посиленої імунізації відсоток дітей, які вчасно отримали 1-шу дозу КПК, становить 35,7% (найменше – у Чернівецькій, Одеській, Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях). А відсоток тих дітей, які вчасно отримали дві дози, іще менший – 28,8% (найменше – у Запорізькій, Тернопільській, Закарпатській, Чернівецькій, Івано-Франківській областях).