Підтримка для самостійної реабілітації після пов`язаних з KOVID – 19 захворювань

Як контролювати стан здоров’я дітей, які перехворіли на COVID-19

Діти, які хворіли на COVID-19, потребують особливого догляду. Щоб контролювати стан їхнього здоров’я у дитячому садку, необхідно орієнтуватися на рекомендації лікаря-педіатра чи сімейного лікаря, який вів історію хвороби дитини. А також — вузьких спеціалістів, якщо виникли ускладнення чи загострилися хронічні захворювання. Що ще робити?

Після того, як дитина перехворіла на COVID-19, вона потребує щадного режиму навчання й фізичних навантажень. Звісно, функції її організму відновляться, але не одразу. Швидкість цього процесу залежить від тяжкості перебігу COVID-19. Якщо дитину лікували в стаціонарі, то рішення щодо її допуску до фізичних і розумових навантажень приймає перед випискою медичний консиліум у складі лікаря-педіатра й лікарів-фахівців. Консиліум дає висновок на підставі вивчення стану здоров’я дитини й рекомендує програму фізичної реабілітації, збалансованого харчування, медичного спостереження.

Діти-реконвалесценти, у яких був легкий чи середньотяжкий перебіг і які лікувалися вдома, повинні протягом декількох місяців займатися в підготовчій медичній

Тренувати органи дихання

Щойно дитина повернеться після хвороби в дитячий садок, вихователі, інструктор із фізичної культури і музичний працівник повинні ще ретельніше стежити за її самопочуттям, ніж зазвичай. Зокрема, під час ранкової гімнастики, музичних і спортивних занять, ігор на вулиці. Якщо дитина неохоче, мляво виконує вправи, у неї виникають піт і задуха, нехай відпочине. Поясніть колегам, щоб не заохочували її наздогнати інших дітей чи сумлінніше виконувати фізичні вправи.

ДО ВІДОМА

Статистика захворюваності на COVID-19 у дітей

За останніми науковими дослідженнями, серед тих, хто хворіє на COVID-19, кількість дітей становить від 4% до 10%. У осіб віком до 18 років перебіг захворювання переважно — легкий і навіть безсимптомний. Близько 10% хворих дітей потребували госпіталізації. Летальні випадки були одиничними. Зазвичай причинами були імунодефіцитні стани і тяжкі супутні захворювання

Для дитини, яка перехворіла на COVID-19, необхідно обирати дихальні вправи з подовженим і східчасто-подовженим видихом, вправи з повільнішим диханням, фізичні вправи для м’язів верхніх кінцівок і грудної клітки. Лікарі рекомендують тренування повного дихання, коли під час вдиху і видиху одночасно беруть участь усі дихальні м’язи грудної клітки й черевної порожнини: діафрагма, м’язи черевного пресу, міжреберні м’язи. Повне дихання найбільш фізіологічне: під час вдиху грудна клітка збільшується у вертикальному напрямку внаслідок опускання купола діафрагми, у передньо-задньому і бічних напрямках — у результаті руху ребер угору, уперед і вбоки.

Дихальна вправа «Надування мильних бульбашок»
Попросіть дитину зробити глибокий вдих, а потім повільно видихнути через зімкнуті губи.

Активізацію руху діафрагми можна використовувати як простий метод контролю обсягу повітря, яке дитина видихає.

Рекомендації батькам і вихователям

Після захворювання на COVID-19 у дитини може бути тривалий час астенізація і зниження когнітивних функцій:

  • уваги;
  • пам’яті;
  • логічного мислення;
  • сприйняття навколишнього світу.

Також у вихованців, які перехворіли на COVID-19, може спостерігатися підвищена дратівливість, плаксивість, порушення сну, страхи, погіршення функцій дрібної моторики.

Тривалість періоду відновлення організму різна і залежить від тяжкості перебігу захворювання. Тож потрібно допомогти вихованцям подолати цей складний період. А якщо помітять зміни в їхньому психічному здоров’ї, то звернутися по допомогу до практичного психолога.