Дитяча психосоматика. Чому хворіють наші діти?

ПСИХОСОМАТИКА У ДІТЕЙ. ЩО ЦЕ?

Хвороби діток – це найстрашніше для батьків… Як правило, їх лікують медикаментами. І лише деякі знають про те, що причина всіх бід може бути психологічною. У цьому випадку лікарі говорять про психосоматику – явище, при якому хвороба спровокована психологічними причинами. Дитяча психосоматика – це весь спектр переживань дитини, які вона в силу віку або інших причин, не може висловити і проявляється саме в частих хворобах…

Тіло дитини починає сигналізувати про те, що варто звернути увагу не тільки на те, як вона себе почуває в фізичному плані, але й емоційному, психологічному. Це своєрідна захисна реакція організму. Психіка захищає себе, “переводячи” невиражені емоції та незадоволені потреби в тіло.

Виникнення дитячих психосоматичних хвороб, найчастіше провокують саме батьки і той мікроклімат сім’ї, в якому живе дитина. Будь-якій дитині часто складно розповісти батькам про свою проблему, важко її пояснити. У деяких випадках дитина, особливо молодшого віку, і сама не може зрозуміти, що з нею сталося, чому їй погано. На цьому етапі в «діалог» з батьками вступає організм малюка, намагаючись привернути увагу дорослих, видаючи хворобливу симптоматику, яка важко піддається лікуванню.

ПСИХОСОМАТИЧНІ ПРИЧИНИ ЗАХВОРЮВАНЬ

1. Несприятлива атмосфера в сім’ї (нестача уваги і любові, або навпаки гіперопіка, непослідовність у вихованні, часті і нерозв’язні конфлікти…)
  2. Пригнічені емоції, невміння дитини висловити свою злість, страх, інші негативні емоції
  3. Незадоволені потреби
  4. Дитячі травми

НАЙПОШИРЕНІШІ ПСИХОСОМАТИЧНІ ХВОРОБИ І ЇХ ПРИЧИНИ

Хвороби горла часто виникають у дітей, які сильно ображені, або страждають від неможливості висловити свою думку. Батьки такої дитини часто обривають її ініціативу, зупиняючи її проханнями помовчати, не втручатися, роблять за неї те, що вона в змозі зробити самостійно.

Дитина, свободу якої постійно обмежують заборонами, матиме проблеми з диханням – запалення легенів, бронхіти, бронхіальна астма. Астма може бути проявом і зворотної поведінки – батьки буквально душать дитину своєю турботою, не дають і кроку ступити самостійно.

Хвороби вух можуть бути наслідком сварок, скандалів і розмов на підвищених тонах, які чує дитина. Дитина «не може чути» все, що відбувається навколо.

Скарги на болі в животі можуть свідчити про те, що дитину щось лякає.

Проблеми зі шкірою – алергічні дерматити, поява висипу і інші відображення внутрішнього стану говорять про те, що дитина намагається встановити дистанцію між дорослими і собою. Все та ж гіперопіка, яка проявляється в регулярних дотиках, обіймах, поцілунках, призводить до того, що малюк підсвідомо ставить бар’єр – йому необхідний особистий простір.

Порушення сечовипускання і нічні нетримання з’являються у дітей, у яких порушена функція контролю над своим тілом.Часто це может бути у дітей, які надто залежні від батьків та мають виражений страх самотності.

ЯК ЛІКУВАТИ ПСИХОСОМАТИЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ. СТРАТЕГІЯ ПОВЕДІНКИ МУДРИХ БАТЬКІВ

Кожне психосоматичне захворювання – дуже специфічне, тому робота з ним може проходити тільки в індивідуальному порядку. Важливо розуміти, що психосоматика – не спосіб симуляції. Йдеться про захворювання, що вимагає лікування.

1. Перш за все, звичайно, потрібно переконатися, що хвороба – психосоматична. Це можна зробити лише після ретельного медичного обстеження у лікарів. Паралельно зверніться за консультацією до психолога. Він допоможе визначити причину, тобто виявити «травмуючу подія». Це найголовніше в психотерапевтичній роботі з подібними захворюваннями.
  2. Далі вам потрібно буде докласти максимум зусиль для того, щоб переглянути атмосферу у вашій сім’ї, налагодити стосунки, змінити своє ставлення до дитини та ін., щоб виправити ту причину, яка призводить до психосоматики у дитини.
  3. Пам’ятайте, що медикаментозне лікування, не підкріплене психотерапією, не дає такого стійкого результату, симптоматика постійно повертається, хвороба виникає знову і знову.
    Довіряйте своїй дитині, слухайте і прислухайтеся до неї! Удачі всім Батькам!