У ГОСТЯХ У КАЗКИ

Заняття з логіко-математичного розвитку

(Старша група)

Підготувала: Волошина М. М.

Програмовий зміст. Уточнити знання дітей про лічбу, числа та цифри в межах 20, познайомити дітей з рахунком парами, трійками, десятками. Формувати вміння лічити від будь-якого числа до 20 і від 20 до заданого числа; знання сусідів чисел в межах 20. Закріпити вміння порівнювати числа за допомогою знаків <,>,=.

Закріпити знання про кольорові цифри (палички Кюїзенера); склад числа з двох менших за допомогою кольорових цифр; розв’язування прикладів за допомогою паличок Кюїзенера.

Удосконалити знання дітей про дні тижня, пори року, частини доби, за допомогою розумової гімнастики.

Формувати знання дітей про плоскі та об’ємні геометричні фігури, вміння працювати за, так званими, таблицями з блоками Дьєниша.

Розвивати логічне мислення, увагу під час занять з математики. Виховувати наполегливість у роботі.

Хід заняття.

Вихователь. Усіх вас, малята,

Вітаю я щиро!

Прошу вас у гру

З любов’ю і миром.

Діти заходять у групу, сідають на килимку.

(Вихователь приносить кошик, в якому є пірїна).

Здалека – здалека, летіла лелека

І впустила пір’ячко на наше подвір’ячко.

Я в садочок вранці йшла

І те пір’ячко знайшла.

В кошик я його поклала,

Бо про вас я пам’ятала.

За таку мою вам ласку

Дарувало пір’я казку.

Колись давно було так: сьогодні сонце припікає, квіти розквітають, пташки співають, а наступного  дня – холод, сніг – усе гине. Потім спека! Ще й така, що аж річки пересихають, трава вигоряє. А наступного дня – злива.

(Показ ілюстрацій: зміна пір року).

Люди від цього дуже страждали.

Високо-високо в небі, десь по сусідству із сонцем, у хмарному замку мешкав цар на ім’я Рік. Цареві було дуже шкода людей. Він вирішив відправити на землю одну зі своїх доньок, щоб допомогла людям навести лад. Доньок у царя було чотири. Усі вони були розумними, добрими, вродливими, лише не схожими одна на одну.

(Казку супроводжую ілюстраціями царя та його доньок – пір року).

1. Перша донька була веселою та завзятою. Вона вдягалася у ніжні рожеві та зелені сукні, уміла розтоплювати лід та сніг, скликати перелітних птахів і дарувати перші квіти. А звали її… (Весна).

– І прийшла весна до нас не з порожніми руками, а принесла завдання. Якщо ми з вами виконаємо ці завдання, тоді все стане на свої місця.

Принесла весна різнокольорові стрічки з цифрами. Хоче, щоб ви їй розказали, що знаєте про цифри.

– Ну що ж, діти, сідайте за столи і виконаємо завдання Весни.

1. Рахують від 1 до 10; від 15 до 20 і т. д.

2. Назвіть сусідів числа 5, 7, 14, 19.

3. Яка цифра стоїть між 7 і 9, 1 і 3, 5 і 7, 16 і 18.

4. Назвіть наступне число числу 5, 9, 13, 16.

5. Попереднє число числу 8, 5, 4, 11, 15.

6. Порахуйте парами до 10, трійками до 15, десятками до 100.

– У вас на столах є цифри-картки. Порівняйте їх <,>,=.

А ще Весна принесла вам ось такі будиночки, в яких сестри гуляють та забавляються, але ці будиночки теж не прості, а з цифрами. А вам потрібно заселити сусідів цих цифр.

– Молодці, справились із цим завданням.

2. Друга донька була веселою та жвавою. Вона вдягалася в яскраві барвисті сукні, дарувала багато тепла та світла, чимало ягід та квітів. Як ви гадаєте, як її звали? (Літо).

– А Літо принесло ось такий кошик. Що це в ньому? (Кольорові цифри).

Отож 1 завдання. Чи знаєте ви кольорові числа і пропонує вам порахувати кольорові сходинки. Давайте їх побудуємо, а потім порахуємо.

1 – білий

2 – рожевий

3 – голубий

4 – червоний

5 – жовтий

6 – фіолетовий

7 – чорний

8 – темно-фіолетовий (вишневий)

9 – синій

10 – оранжевий

Ми по сходинках крокуєм,

І всі сходинки рахуєм,

Десять кольорових сходинок

Всі ми знаєм на зубок:

Перша – біла, як сніжок,

Друга – із рожевих пелюсток,

Третя – голубий океан,

Четверта – ніби червоний тюльпан,

П’ята – жовтого соняха цвіт,

Шоста – фіалки весняний привіт,

Сьома –  чорний пухнастий котик,

Восьма – смачний вишневий компотик,

Дев’ята – наш синій м’ячик,

Десята – оранжевий сонячний зайчик.

– Друге завдання від Літа. У вас на столах є бджілки-приклади. Розв’яжіть ці приклади за допомогою кольорових цифр.

Бліц-турнір:

Скільки сонечок на небі? (одне)

По скільки рук у мене і у тебе? (дві)

А вогнів у світлофора? (три)

А скільки лапок в пса Тризора? (чотири)

А скільки пальців на одній руці? (п’ять)

А скільки пальців в кулаці? (п’ять)

А скільки лапок у жука? (шість)

А скільки їх у павука? (вісім)

Скільки кольорів веселка має? (сім)

На скількох отворах сопілка грає? (дев’ять)

А скільки пальців на обох руках? (десять).

– Молодці. Із цим завданням ви справилися. А тепер давайте трішки відпочинемо.

Давайте пригадаємо з вами всі місяці нашого царя Року.

Фізкультхвилинка «12 місяців».

Послухайте казочку далі.

3. Третя донька була дуже сумною, любила проливати дощі, дарувати багато грибів, овочів та фруктів. Ще третю доньку царя називають щедрою. Здогадалися яка це пора року? (Осінь)

– І принесла вам Осінь ось такі розумові завдання.

1. Зима, а за нею?

2. Понеділок, а за ним?

3. Ніч, а за нею?

4. Третій, а за ним?

5. Субота, а за нею?

6. Ранок, а за ним?

7. Середа, а за нею?

8. Літо, а за ним?

9. Шостий, а за ним?

10. День, а за ним?

 – А тепер за допомогою кольорових цифр викладіть: З яких двох менших чисел складається число 5, 7, 10.

Молодці, із цими завданнями ви теж справились.

4. Четверта донька любила вдягати білі, сині та срібні сукні. Вона вміла повсюди розсипати сніг, огортати річки гладенькою, мов дзеркало, кригою, охороняти сон природи. Як ви гадаєте, як її звали? (Зима).

– І принесла Зима вам ось такі таблиці – Блоки Дьєниша.

(Діти заповнюють таблиці та розповідають про геометричні фігури).

– Молодці, гарно впоралися з завданням.

Але наша казочка ще не завершилася.

Цар ніяк не міг вирішити, яку з доньок відправити на землю. Довго він міркував і вирішив: на землі має побувати кожна із доньок. От всі доньки по черзі вирушила на Землю: Зима, Весна, Літо, Осінь.

Від тоді і повелося, що у нас по черзі гостюють чотири сестри. А там у небі сяє ясне сонечко. (Показ ілюстрації). Воно дивиться на сестер, милується ними та Землею, на яку вони приходять.