
Певно, ви помітили, що вихованців після суворого карантинного режиму все частіше скаржаться на проблеми з дитячим здоров’ям? Якщо так, то це свідчить про те, що у вихованців ослаб імунітет. Це й не дивно — за час самоізоляції вони «поріднилися» із телевізором і ґаджетами, утратили інтерес до загартовувань і фізичної активності. От тепер і «завдячують» високотехнологічним девайсам новими порушеннями здоров’я — почервонінням очей, головним болем, а в перспективі — слабким імунітетом, частішими шмарклями та набряклим горлом.
Якщо ви відповідаєте батькам вихованців, що в цій ситуації їм потрібно зміцнювати імунітет, зокрема й дитячий, — то маєте рацію. «Увімкнути» захисні сили організму допоможуть збалансований раціон, фізична активність, здоровий сон і позитивні емоції. Однак для комплексного впливу на функції імунної системи іноді цих заходів може бути недостатньо. Тоді пригадайте відомого персидського вченого Авіцену (Avicenna), який вважав, що в арсеналі лікаря для боротьби із захворюваннями повинні бути слово, лікарські рослини та скальпель. Скальпель залиште хірургам. А от іншими двома засобами скористайтеся. Зокрема, розкажіть батькам вихованців про профілактику та підтримувальну терапію лікарськими рослинами. Тим паче, що рослини із нашої добірки за відсутності протипоказань може вживати вся родина.
Ехінацея пурпурова
Ехінацею пурпурову (Echinаcea purpurea) лікарі знають як потужний імуномодулятор й антибіотик природного походження. Для лікарської сировини використовують її стебла, квіти, листя та коріння. Вони мають широкий спектр біологічної активності, тож можуть активізувати фагоцити* і посилити захисні функції організму. Лікарі-педіатри часто призначають її дітям у складі комплексної терапії захворювань. Адже ехінацея пурпурова зміцнює вроджений імунітет завдяки основним біологічно-активним елементам — похідним кофейної кислоти, алкамідам і полісахаридам. Вони пригнічують розвиток багатьох видів вірусів і бактерій. Також ця лікарська рослина чинить протизапальну та знеболювальну дію. Нею доповнюють лікування опіків, фурункульозу, ран, абсцесів, укусів комах, екземи, герпесу, поліартриту, ревматизму, захворювань верхніх дихальних шляхів. В аптеках зазвичай ехінацею пурпурову можна придбати у вигляді таблеток або спиртової настоянки. А якщо — коріння чи трави, то зможете приготувати настій і відвар.
* Клітини імунної системи, що поглинають шкідливі для організму бактерії, віруси, чужорідні та мертві клітини. Вони важливі для боротьби з інфекціями та формування постінфекційного імунітету.
Щоб приготувати настій, візьміть 1 ст. л. подрібненої трави ехінацеї пурпурової і вилийте в неї 250 мл гарячої кип’яченої води. Потім підігрійте суміш на водяній бані протягом 15 хв. Зніміть, зачекайте, поки настій охолоне до кімнатної температури та процідіть. Вживайте по 0,5—0,3 скл. на день у 3—4 прийоми.
А от у відвару дещо інша технологія приготування та прийому.
Для відвару візьміть подрібнене коріння ехінацеї пурпурової і залийте його 1,5 скл. окропу. Підігрійте на водяній бані 30 хв. Зніміть, почекайте, поки відвар охолоне, а потім процідіть. Приймайте по 1—2 ст. л. перед їжею 3—4 рази на день.
Однак ехінацею пурпурову не можна вживати людям із аутоімунними захворюваннями та захворюваннями сполучної тканини, лейкозом, туберкульозом, розсіяним склерозом, а також вагітним, жінкам у період лактації і дітям віком до року.
Зозулинець плямистий
Зозулинець плямистий (Orchis maculata) чи дика орхідея — це рідкісний вид рослин, що поступово зникає. Та його все одно використовують, адже він допомагає організму відновлюватися після виснаження, зокрема й через тривале захворювання, а також зміцнює імунітет. Зазвичай із зозулинця плямистого готують желеподібну суміш.
Змішайте 1 ч. л. подрібнених висушених коренеплодів зозулинця плямистого із 9 ч. л. теплої кип’яченої води. Потім долийте 450 мл гарячої води. Ретельно й інтенсивно збовтайте суміш протягом 10—15 хв, — тобто, поки вона стане желеподібною. Вживайте її по 1 ч. л. під час їжі 3—4 рази на день. Зберігайте суміш у прохолодному місці, однак недовго, адже вона швидко псується. Готуйте нову порцію що два — три дні.
Поки проходите курс лікування зозулинцем плямистим, не вживайте продукти харчування з в’яжучими властивостями**. Зокрема, неспілих і молодих плодів — баклажана, картоплі, гарбуза; хурми, айви, терену, груші, яблука, чорниці, смородини чорної, винограду, горобини; рису; чаю, какао; відвару кори дуба, настою трави звіробою чи квітів ромашки тощо. Адже якщо порушити цю рекомендацію, то слиз із коренеплодів не принесе користі.
Бузина чорна
Бузина чорна (Sambucus nіgra) — гіллястий кущ або невелике дерево. Лікарі часто призначають її, щоб активізувати захисні сили організму, зокрема дитячого. Бузину чорну вважають природним імуномодулятором, тож створюють із неї чимало ліків. А таке визнання вона має завдяки своїм властивостям — антисептичним і протизастудним. Навіть чай із квіток бузини чорної заспокоює нервову систему, лікує вологий кашель, очищує організм — має сечогінну, потогінну та жарознижувальну дію. Лікарі радять пити його гарячим перед сном.
Візьміть 1 ст. л. квіток бузини чорної та залийте склянкою окропу. Дайте настоятися в теплому місці протягом 45 хв, процідіть й одразу випийте.
Зніт вузьколистий
Зніт вузьколистий (Epilobium angustifolium) — трав’яниста рослина. Її листя містить чималу концентрацію аскорбінової кислоти, флавоноїдів, дубильних речовин й органічних кислот. Тож його обробляють і ферментують, а потім готують цілющий напій — іван-чай. Курс чаювання активізує синтез Т-лімфоцитів — клітин імунної системи, що регулюють її діяльність, посилюють захист від вірусів і бактерій.
Візьміть 3 ст. л. листя зніту вузьколистого та залийте їх 1 л окропу. Дайте настоятися протягом 20 хв. А потім пийте по 100 мл двічі на день протягом двох тижнів.
Подорожник
Подорожник (Plantаgo) також чудово підвищує рівень захисних функцій організму. Адже містить полісахариди, маніт, сорбіт, іридоїди, флавоноїди, дубильні речовини — елементи, що забезпечують комплексний імунозахист. Корисні властивості подорожника найліпше розкриваються у формі сиропу. Його широко використовують як найдієвіший відхаркувальний засіб. Ви можете як придбати його промисловий варіант, так і виготовити самостійно.
Свіже листя подорожника ретельно промийте й подрібніть. Потім у скляній банці змішайте з медом у рівних пропорціях. Поставте банку в каструлю з теплою водою. Через 20 хв процідіть. Готово — можете вживати по 1 ч. л. тричі на день за пів години перед їжею.
Поради наостанок
Діти зазвичай сприймають профілактику та лікування захворювань без ентузіазму. Тож і спроби їхніх батьків дати цілющий напій можуть натрапити на зневажливе дитяче «фе». Порада фахівців: залучіть дітей до приготування рослинних ліків. Зокрема, скеруйте їхню пізнавальну активність — розповідайте про користь рослин для організму та показуйте, як правильно з ними поводитися. А якщо задіяти фантазію, покликати на допомогу казку і приправляти процес яскравими метафорами, то отримаєте комбоефект. Адже маленького чарівника, який разом із мамою готує «магічне» зілля для нової «суперсили», вже не зупинити.