Як    зробити літо корисним?

З настанням літа менше турбот лише у дітей – у батьків їх лише додається. Ці місяці відпочинку  треба якось організувати.

Весь навчальний рік наші діти трудяться і це не може не позначитися на їхньому здоров’ї. перше. Що можуть зробити батьки влітку – постаратися зміцнити  здоров’я дитини. Адже від того, як дитина набереться за літо сили, багато в чому залежить й працездатність й успішність.

Поради туту традиційні, але часом в суєті ми забуваємо про найпростіше.

1. Організовуйте літо

Складіть план  на все літо: наприклад, на три тижні поїдеш до бабусі, потім поїдемо на море, місяць поживемо на дачі тощо. Немає значення, які саме пункті будуть включені в нього, бо всі діти готуються до запланованих поїздок, чекають подій, фантазують.

• Комп’ютер і телевізор – у відставку.

Звичайно, добре, коли є м можливість поїхати з дитиною в санаторій чи будинок відпочинку. Але ж якщо все таки частину літа  доведеться їй провести удома, треба продумати, чим вона буде зайнята, як краще розпланувати час. Треба постаратися усіма силами відвернути її від сидіння перед телевізором, комп’ютером, з планшетом, телефоном. Хай грає в рухливі ігри на повітрі, конструкторами удома, малює – хіба мало захопливих речей можна придумати. Пам’ятайте найбільш стомливі для дітей комп’ютерні ігри, розраховані на швидкість реакції: «стрілялки», «бродилки», «доганяли» тощо.

Якщо вдень дитина вдома, старайтесь увечері і у вихідні дні якомога більше часу проводити на вулиці – грайте у футбол, катайтеся на велосипеді, роликових ковзанах, ходіть купатися. Літні вечори довгі, домашнє господарство почекає: здоров’я дітей дорожче.

• Літо без небезпеки.

Влітку необхідно клопотатися і про безпеку дитини. Пам’ятайте, що в цей час збільшується ризик не тільки вуличного, але й побутового травматизму.

Перевірте дитяче спорядження: самокат, велосипед, тощо – все повинно бути справне. Переконайтеся, що все гаразд з екіпіровкою для цих занять –  вона повинна бути зручною і безпечною.

• «Притиск» дня

Найгостріше питання літнього відпочинку – режим дня. Раннє вставання, звичайно, набридає за навчальний рік, і влітку багато дітей сплять мало не до обіду і надто пізно лягають. Але це не найздоровіші звички. Прагніть все таки зберігати біль-менш звичний режим. Це, звичайно, не означає, що недопустимі якісь відхилення від режиму, але вони повинні бути розумними.

• Морозиво, чіпси, газована вода.

Літом батьки часто упускають контроль за харчуванням дитини, деколи виконують забаганки (похід до фаст-фуду, чіпси тощо). Шлункам дітей це користі не принесе. Їм куди потрібніші молочні, овочеві, фруктові страви, повноцінні сніданки, обіди. Спробуйте захопити дітей сумісними  кулінарними фантазіями: долучайте їх до приготування смачного салату, десерту, до випічки пирога. А попутно можна і розповідати про правила здорового харчування, закріплювати загальноосвітні знання (колір, смак, форма тощо).

Якщо є можливість провести літо на дачі чи в селі, запропонуйте синові чи доньці посадити «власну» грядку овочів, ягід, доглядати за нею.

• Загартування.

Літній період особливо сприятливий для загартування дитячого організму, як у повсякденному житті, так і спеціально організованого (повітряні, сонячні ванни, водні процедури, дозований біг, ходіння босоніж тощо). Повітряні ванни приймаються при температурі повітря + 21 С до 30 хвилин. Коли дуже тепло, діти можуть  бавитися весь день у трусиках і легких маєчках. Завдяки сонячним променям під шкірою відкладаються вітамін «Д», що оберігає малюків від хвороб.

Водні процедури (обливання, купання) поліпшують кровообіг у судинах.

Повітря лісів, садів, парків насичене особливими речовинами – фітонцидами, збагачують кров киснем.

Сонце, повітря, вода – це надійні засоби, котрі, як-то кажуть: «завжди під рукою». В процесі загартування підвищується стійкість дитячого організму до змін у навколишньому середовищі, тренується реакція на перепади температур. Загартування поліпшує обмін речовин, благотворно позначається на роботі  дихальної, серцево-судинної систем, підвищує тонус м’язів. Крім того, вона підвищує провідність у нервових клітинах, що, в свою чергу, сприяє поліпшенню умов для розвитку мислення.

Оздоровлений та загартований організм легше переносить фізичні і розумові навантаження.